AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Intel Penryn - 45nm technologie

Intel Penryn - 45nm technologie

(10.10.2007 - 13:00)

Za celou dobu své existence prodělala technologie výroby procesorů velký pokrok. Z mamutích rozměrů výrobních technik se nyní dostáváme až ke 45nm technologii. Co to pro nás v praxi znamená? Můžeme očekávat rozhodně zvýšení výkonu, neboť se prakticky na stejně veliký čip vejde mnohem více součástek. Vlivem vylepšení tranzistorů se dokonce dočkáme snížení spotřeby, protože ztráty byly minimalizovány díky nové stavbě tranzistoru. Byla v něm totiž nahrazena stávající polysilikonová elektroda za kovovou a dialektrikum bylo vyrobeno z nového materiálu, označovaného jako High-k. Dosáhli sme tím

Jak to bude se spotřebou? Rozhodně lepší, protože na vícejádrových procesorech je oproti procesorům vyrobených 65nm technologií o 10W nižší spotřeba. Když si to spočítáte na rok, zjistíte, že je to hodnota, která se již projeví. A co teprve pro velké firmy. Dále se také sníží potřebné napětí pro chod procesoru ze stávajících 1,35V na 1,2V. Zrychlení FSB sběrnice můžeme očekávat zhruba z původních 1333MHz na 1600MHz, což umožní rychlejší komunikaci mezi čipy a pamětí, která by u dvoujádrových procesorů měla být kolem 6MB a čtyřjádrových kolem 12MB L2. Modernizací také prošla technologie SSE, která nyní již nese označení SSE4. Aplikace, které umí používat SSE4, by se spolu s Intel Penrynem měly stát ještě efektivnější, protože Intel přidal plně 128-bitovou shufle jednotku, takže se některé instrukce provedou přímo v jednom cyklu.

Procesor s označením Penryn se dostane do obchodů zhruba kolem 12. listopadu 2007 s označením QX9650 a frekvenci 3 GHz. Jeho cena bude ale velmi vysoká. Přístí rok se ale můžeme těšit na obměnu všech současných modelů procesorů od Intelu za 45nm procesory, celkem tedy 15 různých čipů.

Porovnání velikosti a osazení procesorů 65nm s 45nm technologií

Verdikt: více výkonu za nižší cenu!


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007