AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Publikujte v PDF, ne v DOC

Publikujte v PDF, ne v DOC

(10.11.2008 - 23:49)

Během několika posledních dní jsem se dostal k nemalému množství různých počítačů a často se potýkal s jedním zásadním problémem, měl jsem k dispozici dokument, podle kterého jsem se měl držet jistého postupu. Jenomže výběr počítačů byl tak různorodý, že jsem stroskotal na jedné důležité věci, kompatibilitě. Dokument byl totiž ve formátu Microsoft Office 2007 s příponou .docx. Na prvním počítači problém nebyl, ale na ostatních ano - neobsahovaly totiž potřebnou verzi Microsoft Wordu. Buďto měli verzi starší, která neumí formát .docx přečíst nebo nebyl kancelářský balík od microsoftu vůbec nainstalován. Co teď ale, instalační práva jsem neměl a byl jsem skoro v koncích. Zachránil mě ale jeden online konvertor.

DOC to PDF

Děkuji, radši PDF

Čeho jsem si ale povšiml, tak že na každém počítači je nainstalovaný Adobe Acrobat Reader. Není to zase taková náhoda, protože je tento program zdarma a formát PDF využívá hodně lidí. Ale jak je vidět, ne všichni. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Vzhledem ke kompatibilitě totiž doporučuji publikovat veškeré články na internetu pouze ve formátu PDF. Čtečka je zdarma a funguje na každém operačním systému. Nikdo již neřeší, že tento dokument nemůže otevřít, že nemá patřičnou verzi.

Je libo zdarma?

Výhoda spočívá také v tom, že si klidně napíšete dokument ve wordu 2007, 2003 nebo třeba XP či starším, ale použijete program zvaný PDFCreator, který je zdarma. Nainstaluje se jako virtuální tiskárna ve vašem počítači a jako výstup má soubor PDF. Je to rychlé, jednoduché a kvalitní. Samozřejmě programů na export do PDF je více, některé z desítek najdete zde: eDownload.cz. Microsoft Office dokonce umí také exportovat do PDF od verze 2007. Proč teda tuto možnost nevyužít? Rozhodně zapoměňte na .doc nebo .docx, polovina lidí skončí na tom, že používají Open Office nebo že nemají Word (platí i obráceně). Takže doufám, že od přečtení tohoto článku se zvedne počet dokumentů na internetu ve formátu PDF, aby byly přístupné každému.


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007