AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Torrent - P2P síť

Torrent - P2P síť

(17.9.2007 - 6:12)

Lidé se mě často ptají, kde sehnat různé věci na internetu. Já jim často radím, aby zkusili torrenty. Jenže mnoho lidí ani netuší, co to torrenty vůbec jsou. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek.

Co je to Torrent?

TorrentTorrent je soubor, který obsahuje informace o souboru, který je sdílen. Soubor bývá rozdělen na malé části a každá část leží někde jinde na světě třeba. Většinou jsou to násobky dvou (256 kB, 512 kB, 1MB, 2MB...). Torrent vytváří vždy jakýsi Uploader (Seeder), který na svém PC vytvoří torrent a pak pomocí jakéhosi Trackeru (serveru, který zprostředkovává spojení mezi klienty) uploaduje svůj soubor jiným lidem. To znamená, že třeba pustí přes noc upload a v té době si celý soubor stáhne třeba deset lidí, kteří se po stažení stanou automaticky sdíleči. Nesdílí ale jenom ten, kdo má 100% staženo, ale jelikož je soubor rozdělen na díly (v řádech stovek), může pro ostatní sdílet právě již staženou část. To znamená, že uživatel stahuje a ještě sdílí, čímž zvyšuje rychlost přenosu pro ostatní. Takovému člověku se říká Leechee.

Některé trackery si hlídají poměr downloadu a uploadu, takže se nevyplatí nesdílet. Některé trackery jsou možné používat pouze po registraci, většina jich je ale veřejná. Největší na světě je asi The Pirate Bay.

Software ke stahování

Ke stahování se používají takzvaní Torrentoví klienti, pomocí kterých můžete vykonávat všechny své úkony. Níže najdete seznam některých z nich.

Trackery a hledače Torrentů

A další...


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007