AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Komu patří Arktida?

Komu patří Arktida?

(10.11.2008 - 19:04)

Někdy se člověk určitě pozastaví a popřemýšlí nad tím, co bude zítra. Někdo dokonce i co bude pozítří. Málo koho ale zajímá, co budě za deset nebo dvacet let. Možná, že když se ho zeptáme, odpoví něco jako: ?Země se oteplí, roztají ledovce a my se budeme mačkat na malém území, které zůstane čouhat nad hladinou.? Když se ale v současné době zeptáme třeba některého z představitelů světových velmocí, co si o tomto názoru myslí, rozhodně se pousměje a promne si ruce. Nevidí totiž tání ledovců jako problém, ale jako možnost si namastit kapsu. Jelikož se za posledních deset let zmenšila plocha ledu v Arktidě skoro na poloviční stav, začalo se spekulovat o tom, komu vzniklá ?země? bude patřit.

Proč se vůbec zajímají o neobydlenou část světa, která na první pohled vypadá jako naprosto nevyužitelná? Hned z několika důvodů. Tím prvním je podle mě potřeba zbohatnout, protože v Arktidě zůstalo ukryto velké množství nerostných surovin, které se ještě nezačaly těžit. Druhým důvodem je obchod. S roztáním ledu se pojí i otevření nové Severozápadní obchodní stezky. Výrazně by se tím snížily náklady na námořní dopravu, protože by se vytvořila nová spojovací trasa mezi Atlantským a Tichým oceánem. A poslední důvod je asi spíše politický, protože každý ví, že větší země bývá i ta silnější. Jde asi o nějaký druh soupeření o prestiž, ale o tom se můžeme jenom domnívat. Je to takový skrytý konflikt mezi západem a východem, dříve označován jako ?Studená válka?. Z toho plyne i to, které země mají v takovémhle sporu prsty. Na Arktidu si dělá zálusk hlavně Rusko, které již v roce 2007 vyslalo expedici, která umístila na dno moře na severním pólu ruskou vlajku. Rusové se totiž domnívají, že Arktida patří právě jim, neboť si myslí že zemská kůra kolem severního pólu je volným pokračováním pevninského masivu Ruska. S podobným názorem přišla i Kanada a hlavně Dánsko, které tvrdí, že Lomonosův práh je pokračováním Grónska, což poloautonomní součást Dánska. Podle mezinárodních práv je totiž možné po dokázání takovéto teorie zahájit těžbu nerostných surovin a jejich prodej na mezinárodním trhu. Rusové si toho jsou velmi dobře vědomi a tak se snaží neudělat podobnou chybu jako s Aljaškou, kdy ji prodali za směšnou částku američanům. I díky tomuto prohřešku si USA může klást nárok na území Arktidy, jinak by vzhledem k zeměpisné poloze USA neměla vůbec žádný nárok.

Arktida

Situace se podle mě bude přiostřovat, protože žádný z těchto států si nenechá ujít takovou šanci vylepšit si ekonomickou situaci a to rychle a bez rizik. Kanada se chystá vybudovat v Arktidě dvě vojenské základny, jednu pro výcvik jednotek, druhou jako přístav válečných lodí. Už jenom tento malý krůček může být začátek nového sporu. Jakékoli ?dobývání? území bylo vždycky doprovázeno konfliktem, na který doplatili místní obyvatelé. V tomto případě se nejedná o Indiány, Inky nebo Aztéky, ale například o lední medvědy. U těch by se vlivem zmenšování zaledněné oblasti měl snížit počet během několika let až na třetinu. A myslím si, že to budě ještě horší, protože když se otevřou nové cestovní trasy, tak se proces tání ještě urychlí a křehký ekosystém Arktidy by se mohl zhroutit. Do oblasti by se mohli přesunout živočichové, kteří tam nemají co dělat a rozvrátili by křehkou přírodní strukturu, která je již dnes na pokraji zkázy.

Osobně věřím, že by se tato situace dala řešit i jinak, ale to přece nezáleží jenom na mně. Arktida je důležitá oblast pro celosvětové klima. Pomáhá totiž regulovat počasí na celé planetě a veškeré změny se nejcitelněji projeví právě tam, neboť narozdíl od Antarktidy nemá pod sebou masivní pevninský základ. Sám bych tuhle část světa prohlásil za zemi nikoho, jako Antarktidu. O nedostatku nerostných surovin se zatím nedá moc mluvit a když už to tady bude, určitě dostanou příležitost utajované nápady, které byly potlačeny ropnými koncerny. Jedná se třeba o motory na vodu a podobně. Je mi líto, že na naši chamtivost doplatí i zvířata, která ani nevědí, co se vlastně děje.


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007