AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Digitální vysílání - vysoké rozlišení a MPEG-4

Digitální vysílání - vysoké rozlišení a MPEG-4

(13.11.2007 - 20:49)

Televize Nova spustila 14. října společně s novými zprávami vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Česká televize šíří jako HDTV svůj první program už od letošních prázdnin. V obou případech probíhá vysílání digitálně a ve formátu MPEG-4. Jak si můžete naladit jednotlivé experimenty u sebe doma? Obyčejný set-top-box vám na ně stačit nebude.

Na televizi Nova můžete vidět ve vysokém rozlišení odpolední i večerní zpravodajství, publicistiku a seriál Pojišťovna štěstí. Zbytek pořadů je pouze matematicky přepočtený z rozlišení standardního, a tak nenabízí novou kvalitu. Česká televize nevysílá v HDTV nic, všechno do něj pouze přepočítává. Vysílání televize Nova i ČT 1 naladíte v zemské digitální síti C v Praze (64. kanál) a Brně (25. kanál). Komerční jednička je v hlavním městě v DVB-T dostupná také na kanálu 46, tedy v multiplexu B. Oba programy jsou součástí nabídky "internetové" O2 TV od Telefóniky O2. Jako vysílání přes internetový protokol (IPTV) nabízí Novu i společnost Mattes AD. A stejná televize je dostupná i v satelitní platformě CS Link.

Nezbytná výbava

Pokud to myslíte s vysokým rozlišením vážně, potřebujete televizor s úhlopříčkou alespoň 40 palců (jeden metr) a s rozhraním HDMI (viz DIGI slovník). Zákazníci O2 TV nepotřebují ke sledování HDTV nic dalšího, nezbytný set-top-box už mají doma. Abonenti družicové služby CS Link musí mít digitální přijímač, který rozumí formátu MPEG-4. Podpora modernějšího vysilacího standardu DVB-S2 není nutností, vysílání probíhá jako DVB-S. A co když za televizní příjem nic neplatíte, tedy až na koncesionářské poplatky České televizi, a chcete sledovat HDTV "ze vzduchu" na svoji anténu? Pak si můžete vybrat ze dvou řešení. Prvním je zemský set-top-box podporující HDTV a MPEG-4. Prakticky žádný model, na který jste až dosud narazili v obchodě, tyto podmínky nesplňuje. Teprve letos v září byly na český trh uvedeny první dva výrobky, které vám Novu a ČT 1 ve vysokém rozlišení naladí. Jsou jimi Topfield TF-7710 HTCI a Homecast HT 5101 CO a stojí přes sedm tisíc korun. Cena set-top-boxů je ale minimální v porovnání s tím, na kolik vyjde druhé řešení - digitální televizor s podporou MPEG-4. Ačkoli řada výrobců už dnes nabízí televizory s ladicími obvody pro DVB-T, příjem vysokého rozlišení zatím umožňuje pouze minimum z nich. Poradí si s ním nové výrobky značky Sony Bravia, konkrétně řady X3500, X3000 a W3000. Zaplatíte za ně ale od 60 do 140 tisíc v závislosti na modelu a úhlopříčce. Alternativou je televizor Sharp Aquos LC-52HD1E, který stojí 110 tisíc (úhlopříčka 46 palců), resp. 140 tisíc (úhlopříčka 52 palců). Mezi jeho výhody patří i 160 GB pevný disk na záznam pořadů.

Set-top-box Homecast

Změna už dnes?

Příprava na televizní vysílání ve vysokém rozlišení je investicí do budoucnosti. Než ale začnete utrácet peníze, zamyslete se, jestli se vám nevyplatí ještě pár měsíců či let počkat. Testy HDTV Novy a České televize jsou oba dočasné a cena elektroniky klesá s časem a počtem jejích uživatelů. Mějte na paměti, že vysoké rozlišení je zatím exkluzivní záležitostí. Programy ve vysokém rozlišení už dnes vysílají na satelitu, ale kromě testu Novy zatím není žádný v češtině. Většinou se jedná o placené stanice v zahraničních satelitních platformách. Nejslibnější pozici vůči HDTV mají nyní v Česku diváci s digitálním příjmem televize přes kabel nebo IPTV - šíření stanic ve vysokém rozlišení tu totiž přináší minimum dodatečných nákladů. V zemském digitálním vysílání se sice HDTV testuje už dnes, ale řádných programů se tu diváci dočkají pravděpodobně až po vypnutí analogové televize, tedy někdy na konci roku 2010 až 2012.

Text z časopisu Týdeník Televize, úterý 6. listopadu 2007 (číslo 46/2007).
Zdroj: www.digizone.cz


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

Alpha007

Doufám, že již brzy bude digitální signál k dispozici i u nás na Vysočině.


Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007