AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Jak se starat o bazén

Jak se starat o bazén

(5.6.2007 - 17:17)

Po dlouhé době jsem se zase dostal k bazénu. Tak mě napadlo, že bych o tom něco napsal. Z profesionálního hlediska toho moc nevím, ale sepíšu to, co dělám pro to, aby náš bazén byl krásně modrý.

Důležitou součástí údržby bazénu je chemické složení vody. Já osobně zastávám metodu co nejčistší vody, ale je to pak těžší na údržbu. Každopádně základem je dobré pH vody, neboli kyselost či zásaditost. Voda musí mít pH zhruba v rozmezí mezi 7,2 - 7,4. pH se upravuje přídavky s názvem pH plus (pro zvýšení pH) a pH minus (pro snížení). Pro změření použijte indikátor, který se dá zakoupit v jakémkoli obchodě s potřebami pro bazény. V tomto případě se jedná o Fenol, který se při zvyšující se zásaditosti zbarvuje do červena. Když je pH moc vysoké nebo nízké, dochází ke snížení účinnosti chlóru ve vodě a může dojít i k podráždění pokožky.

Dalším faktorem je obsah chlóru ve vodě. Aby byla voda chráněná proti rychle narůstající řase, nastavuji hladinu chlóru ve vodě na 0,6 - 1 mg/l. Dochlórovávám chlórem Šok G, který rapidně zvýší hodnotu chlóru ve vodě. Opatrně, protože chlór sice vyprchá, ale pomale, nedá se opět snížit běžnou metodou jako pH. Pro dochlórovávání používám Chlor T (nebo také Trio), což je chlórová tabletka, která se umísťuje do skimmeru bazénu (místo, kde se saje voda do filtru). Ta se pomale rozpouští a udržuje hladinu chlóru na správné úrovni. V létě dochází vlivem slunečního záření ke zrychlenému vyprchávání chlóru, takže se doporučuje používat Chlor Stabil na stabilizaci hladiny chlóru. Myslím, že obsah chlóru ve vodě je pak odolnější proti slunečnímu záření a nevyprchává tak rychle.

Pokud máte problém s řasou, doporučuji lehce zvýšit hladinu chlóru a pokud se neprojeví změna, tak použijte Flokulátor. To je látka, která pomůže vysrážet řasu do kuliček, které klesnou na dno. Poté je potřeba dno vysát, což by se mělo také dělat aspoň jednou do měsíce a častěji, protože se zde usazují různé nečistoty. S tím souvisí třeba i čištění filtru, třeba pískového, kde se v písku usazují nečistoty, tak je třeba je semtam sesbírat z povrchu a jednou až dvakrát ročne písek promýt nebo vyměnit. V současné době jsou už ale k dispozici jiné filtry, chemické, ale o těch toho v současné době mnoho nevím. Nebo třeba čištění ozónováním.

Pokud dodržujete alespoň tyto základníé zásady, není důvod, proč nemít krásně modrý bazén - pokud ho tedy nemáte vymalovaný do červena.


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007