AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Význam zkratky HDMI

Význam zkratky HDMI

(13.11.2007 - 20:50)

Zkratka HDMI znamená High-Definition Multimedia Interface, tedy rozhraní pro multimédia ve vysokém rozlišení. HDMI slouží k přenosu obrazu a zvuku v digitální podobě a úplné, nekomprimované kvalitě. Rozhraní je novým standardem pro propojení domácí zábavní techniky.

Konsorcium výrobců elektroniky sdružených ve skupině HDMI group představilo standard v roce 2003. Dnes existuje už v několika verzích, které se liší kapacitou pro přenos informací. Už první z nich dokázala přenést video s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů, což pro televizní vysílání ve formátu HDTV stačí. Odpovídá to standardu 1080p, neboli postupně vykreslovaným 1080 řádkám. Výrobci televizorů a další televizní techniky značí totéž logem Full HD, případně HD ready 1080p. Nova i Česká televize přitom v současnosti testují v úspornějším formátu 1080i, ve kterém se řádky zobrazují "na střídačku", nikoli postupně.

LCD a plazmové televizory jsou dnes už HDMI standardně vybavené. U set-top-boxů je ale stejné rozhraní zatím spíš výjimkou. Většina digitálních přijímačů totiž zatím obsahuje jen analogové způsoby obrazového propojení, především SCART. Set-top-boxy připravené na příjem HDTV a MPEG-4 už však samozřejmě HDMI obsahují.

HDMI konektory

HDMI konektory


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007