AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

American Beauty

American Beauty

(7.4.2008 - 14:20)

Tento film bych opravdu zařadil mezi umělecká díla. Ne ani tak pro zpracování, nebo nějaké efekty. Ani hudba, či obsazení nejsou nijak výjimečné. Jde pouze o ten pocit. Znáte to. Něco jako když máte chuť na obrovský meloun pokapaný čokoládou s chilli papričkami. Chuť zapálit si pět cigaret naráz a jít se přitom potápět. Chuť strašně hnusné kapustičky s ještě odpornější dušenou zeleninou. Tak přesně tuhle chuť, tenhle pocit ve mě vzbuzoval tento film. Po jeho zhlédnutí jsem se smál, ale chtělo se mi plakat. Mrazilo mě v zádech, ale zároveň jsem měl pocit jakési jistoty, možná něčeho vyššího. Prostě nádhera.

Dost bylo filosofování. Toto dílo ve Vás opravdu zanechá hodně zajímavý pocit. Podíl na tom má určitě obsazení hlavních rolí. Jednou z hlavních postav a vlastně i vypravěčem celého příběhu je muž ve středních letech, co nemá zrovna úspěchy jak v profesním, tak i v osobním životě. Lester Burnham ( v podání Kevina Spaceyho) má dobrou ženu, dobrou dceru, dobrý vůz, dobrý dům a dobrou práci. Trochu moc dobra naráz, co? Tak to uvedeme na pravou míru. Práci ztratil, ženo ho podvádí, dcera nenávidí a ignoruje. No on Lester není jediný, kdo má problémy. Jeho dcera (Thora Birch) se nedokáže smířit s tím, že její otec není ten autoritativní, solný, otcovský typ, ale místo toho je to ?Puberťák, co se vystříká do kalhot, když si přivedu domů kámošku? (Tak ho popsala ve filmu). Začne ho proto nenávidět. Zamiluje se do opravdu divného týpka, který se k nim přistěhuje do sousedství.

Ten týpek (Wes Bentley) je taková kapitola sama pro sebe. Pořád všechno natáčí na kameru. Byl na psychiatrickém léčení. Prodává trávu. Jeho otec je bývalý voják, co je posedlý disciplínou. Jeho matka je neurotička, co prakticky neví o světě. Hlavně tyto tři herecké výkony mají hlavní zásluhu na celkovém výsledku. Samozřejmě by to tak nedopadlo, kdybychom je jen tak postavili před kameru. Velký obdiv si tedy ode mne zaslouží i scénář a režie (Allan Ball, Sam Mendes). Oba dostali za Americkou krásu Oscara. Mimo to film obdržel další 3, a to v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herec v hlavní roli a Kamera. Byli tam ještě tři nominace a hromada dalších ocenění. Prostě je toho spousta, a není se ani čemu divit. Dokonce i na serveru ČSFD.cz, kde obvykle diváci strhají kdejaký i povedený kousek, má film hodnocení 90% a drží se mezi 200 nejlepšími filmy na 53. místě.

American Beauty

Co dodat? Snad jen, že v tomto dílku se opravdu najde každý divák. Je tu humor i dost vážné okamžiky, řeší se zde problémy opravdového života spolu s těmi, které si mnohdy nedovedeme ani představit. Ale co dělá z American beauty něco tak výjimečného? Je to už v názvu. American, Amerika. Nejde tady ovšem jen o problémy typických Američanů, ale o problémy typických lidí. Od problémů adolescentů, přes problémy středního věku, až po problémy v manželství. Prostě každý, ať má tyto trable nebo ne, každý se uvidí přímo na místě jednoho z hrdinů. Proto je to takové, jaké to je. Protože každý z nás si na chvíli může zahrát ve své Americké kráse. Dávám 95%. A nezapomeňte. God bless America!

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007