AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Čas

Čas

(17.3.2008 - 13:47)

Tak jsem se jednou nudil, až jsem začal (jako vždy) řešit filosofické otázky zužující lidstvo od nepaměti nebo vymýšlet nějaké převratné myšlenky a vynálezy. No dopadlo to tak, že až se jednou stanu slavným, bohatým, mocným a vlivným, připravím revoluci ohledně počítání času a jeho vnímání vůbec.

Za prvé. Zjednodušil bych systém našeho počítání času - sekundy, minuty, hodiny, dny... Je to moc složité. Pravděpodobně nechám rok tak dlouhý, jak je, ale možná nějak vyřeším přestupnost. Vadí mi tam od té doby, co jsem byl schopen nad tím uvažovat. No ale to si nechám na potom. Předně, zredukujeme počet měsíců z 12 na 10. Je to prostě lepší, praktičtější, jednodušší. A dál, kdo vymyslel 24 hodin? To je s odpuštěním to nejdebilnější číslo, co mohli vymyslet. To už tam rovnou mohlo být 37.29 a nikdo by si nemohl stěžovat víc, než teď. Ne, já bych tam dal něco dobře zapamatovatelné - například 10. Všichni jsme přece daleko více zvyklí na práci s desítkovou soustavou než s šedesátkovou. No a pak v tom stejném trendu bych pokračoval v dalším zpřesňování. Takže rok bude dlouhý 10 měsíců, měsíc bude trvat 10 dní. Tím pádem nám na jeden nový den připadne přibližně 87.6 hodin.

Tak a přesně tady nastává hlavní problém. Člověk je už od počátku počítání času zvyklý na 24-hodinový rytmus, přičemž každý den je ještě k tomu rozdělen na 3 osmihodinové úseky, věnovány práci, odpočinku a spánku. Jenže najednou máme těch úseků 11. A co s nimi? To by se asi k těm 3 známým přidal ještě úsek hraní na kytaru, cvičení aerobiku, vaření, procházky se psem, sledování opery, četba dokumentární a odborné literatury, ještě jedno vaření - tentokrát plody moře a čínská kuchyně a nakonec studium elektrotechnických součástek osobního počítače. To by nebyl až tak závažný problém, ale co naši spoluobčané, kteří z nějakého důvodu nemohou vykonávat hlavní náplň daného úseku? Například po slepci nemůžeme chtít, aby se nám hrabal v PC a zkoumal odpor B42.

Abych vyřešil problém z konce minulého odstavce, rozdělím den ještě na čtvrtiny, čímž z 88 hodin udělám pouze 22, které připadnou na jeden den. To se přiliž neliší od systému, který je zde zaveden dodnes. Konečné dělení bude tedy následující:

Další dělení bude pouze v případě nutnosti a nebude se zahrnovat do základní tabulky jednotek času.

Vše jsem tak činil proto, že celá stará tabulka je založena na 2 soustavách a to na šedesátkové a šestkové. Může se zdát, že je to jen jedna a to sice šestková. Ale kdo z nás kdy řekl, že tam přijde za 12 minut, nebo že film končí ve 21:43? Zvykli jsme si přepočítat složité počty s 60 minutami a 60 sekundami na intervaly, každý po 5 jednotkách. takže celý televizní program, náš osobní harmonogram a vlastně úplně každý časový plán nebo rozvrh je založen na soustavě, které oficiálně počítá s 60 jednotkami, ale my operujeme pouze s 20 většími celky. To vše potom působí zmateně, nepřesně a zbytečně. Tak to hodíme do klasické decimální soustavy a to by bylo, aby nebylo.

A ještě na konec, proč stále měříme čas od údajného narození Krista? Dnes je na světě dejme tomu polovina věřících lidí. Z toho čtvrtina křesťanů a z nich jen polovina, která tomu všemu věří. Nechci se nikoho dotknout, ale myslím, že v naší historii je daleko důležitějších mezníků, než narození jedné historické osobnosti. Někdo by samozřejmě mohl namítat, že tato ?osoba?, jak já říkám, změnila celý svět. Tím, že se narodil Ježíš Kristus a různí lidé si to různě vyložili a různě potom jednali a jejich činy si další jiní lidé vyložili zase po svém a jednali zase tak a tak a pak to někdo napsal, někdo jiný si to přečetl, tak zas něco udělal a ten to slyšel a ten to zas četl a někdo cizí řekl: ?Tak to je, to je pravda a tak tomu budeme věřit!?. No a ono se to všechno nějak tak ujalo a byl z toho celý středověk. Takže svým způsobem se dá tvrdit, že náš rok 0 je opravdu nejdůležitější rok v historii.

No ale na druhou stranu, ještě je tu rok 1989. A co že se stalo? Přece jsem se narodil já, ne? Mi ani neříjte, že to není důležitej mezník historie. Já vím, že vy víte, že ano, ale necháme si to radši pro sebe. Ok?

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

Alpha007

Zkus napsat taky něco normálního, něco zajímavého a né jenom nějaký samolibosti :P :D


Darth Du5h4N

hele brácha, nechci ti do toho kecat, ale v roce 1989 se staly i nějaký důležitější události, než tvoje narození. tedy pokud se nehodláš vydat se na spatitelskou dráhu :)


nefertitti666

jooo budem si všici přeřizovat hodinky - PARÁDA! vítej náš nový spasiteli :D:D:D


Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007