AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Hitman

Hitman

(17.4.2008 - 21:25)

Tento kousek patří do kategorie ?filmů podle počítačové hry?. Nejedná se ovšem o brak, jako snímky Super Mario bros a Mortal kombat. Tohle je skvost. Víte, vždycky jsem byl velký fanda počítačových her. Více než s hrdinou nějakého románu jsem se ztotožňoval s tichým a neporazitelným zabijákem. No, samozřejmě, že jsem nevylezl na střechu kostela se sniperskou puškou a neodstřeloval své spoluobčany. Ale spíš jsem si vždy představoval, jaké by to bylo. Jaké by bylo aspoň na okamžik stát se Hitmanem.

?Jak dobrý člověk rozhodne, že má zabít?? Touto větou je víceméně započat rozhovor, kterým začíná i končí tento film. Mezi tím se podívám na události sahající 3 měsíce zpátky. Hlavní hrdina - agent 47, zabiják pracující pro Organizaci, se postupně dostává až k hlavnímu úkolu a sice vraždě ruského politika. Na této cestě potká okouzlující dívku, která ho tak nějak nepřímo doprovází celým příběhem. Její jméno je Nina a ztvárnila ji ukrajinská herečka Olga Kurylenko. Ta se do něj zamiluje a zdá se, že on její city opětuje. Chová se ovšem stále neuvěřitelně profesionálně a proto k ničemu nedojde. Na své cestě se agent 47 také setká s ostatními Hitmany, kteří byli vysláni, aby ho eliminovali. Agent 47 je ale nejlepší z nich, takže je vyřídí během pár okamžiků. Proč proti němu ale vlastní organizace poslala zabijáky? Firma, pro kterou pracuje je totiž supertajná organizace, která stojí úplně nad vším. Nad všemi vládami, nad CIA, FBI, nad jakoukoli církví. Prostě řídí všechno. No, a jakmile agent 47 nesplní svůj úkol, Organizace ho hodí přes palubu a dokud nenapraví svoji chybu, stojí firmě v cestě.

Hitman

?Nedávali nám jména, ale čísla. Já jsem 47.? Hlavní postava vychází ze série počítačových her s příhodným názvem: Hitman. Podle původní hry se jedná o výplod klonování a genetického vývoje dokonalých zabijáků. Ve filmu se nejedná o klony, ale o sirotky, kteří byli už od útlého věku přijat pod ochranná křídla Organizace, aby byli vycvičeni pro práci dokonalého nájemného vraha. Nemají jméno, nemají domov. V podstatě neexistují. Jediné, co mají, je identifikační kód vytetovaný na zátylku a číslo. Nikdy nekomunikují přímo s Organizací. Zadání misí jim jsou zaslána na počítač a komunikují pouze s jakýmsi prostředníkem. Ve filmu stejně jako ve hře jedná agent 47 se ženou jménem Diana.

O roli agenta 47 se postaral havajský herec Timothy Olyphant. Je to opravdu muž mnoha tváří. Mohli jsme ho spatřit ve snímku Vřískot 2, kde ztvárnil masového vraha, v akčním filmu 60 sekund, coby otravného a mírně neschopného detektiva a nebo v komedii Sexbomba od vedle, kde si zahrál producenta pornofilmů. Původně měl dostat roli Hitmana Vin Diesel. Nezbývá nám tedy, než poděkovat Bohu (Nebo spíše tvůrcům filmu), že se tak nestalo. Výkon Timothyho Olyphanta patří totiž k těm nejlepším, co jsem od něj mohl vidět a myslím, že pro tuto roli se opravdu hodí.

Abych jenom nechválil, musím zkritizovat roli agenta Mike Whittiera, jejímž představitelem se stal Dougray Scott. Ne, že by to bylo úplně špatné, ale mám proti tomu pár výtek. Za prvé, několikrát za film si dal agent Whittier do pusy cigaretu, ale nikdy si ji nezapálil. Za druhé, má opravdu strašný přízvuk, čemuž se ale nemůžeme moc divit, jelikož pochází ze Skotska. A za třetí, tento herec je mi prostě nesympatický už od doby, kdy představoval hlavního ?záporáka? ve filmu Mission: Impossible II.

Takže si to shrňme:

Hitman

Po tomto součtu mi nezbývá, než dát konečné hodnocení. Od návštěvníků na serveru ČSFD.cz si tento film vysloužil podle mne nespravedlivých 60%. Možná je to tím, že jsem velký fanoušek hry a tohoto žánru vůbec, ale mě osobně se to velmi líbilo. Dávám 85%.

Jenom malá rada na závěr: Nespleťte si tento film se stejnojmenným snímkem z roku 1991. Tam jde totiž o něco úplně jiného a hlavně tam hraje Chuck Norris!

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

Váňa

Jo, jen tak pro pořádek, ta holčina se jmenuje Nika, ne Nina. Maj to blbě na ČSFD a mě to zblblo.


Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007