AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Stopařův průvodce po galaxii

Stopařův průvodce po galaxii

(17.4.2008 - 21:29)

Řeč dnes ale nebude o slavné knize Douglase Noela, ale o její filmové adaptaci z roku 2005. O tu se postaral anglický režisér Garth Jennings. Nejsem zrovna fanda knížek, ale jestli je stejně dobrá jako film, určitě se na ni podívám.

Příběh vypovídá o běžném člověku jménem Arthur Dent (Martin Freeman). Ten přežívá svou věčnou mizérii a už ztratil naději, že by kdy mohl mít štěstí. Do toho se ještě má stavět obchvat přímo přes jeho pozemek a hned ráno přijedou dělníci s buldozery, aby zbourali jeho dům. Arthur ale ještě neví, že se chystá něco mnohem většího. To už ale trochu předbíhám.

V něčem, co by se dalo přirovnat prologu se dozvíme, že lidé nejsou na Zemi ten nejinteligentnější druh, ba dokonce ani druhý. Umístili jsme se na třetím místě za delfíny a myšmi. V průběhu filmu se postupně dovídáme, že právě myši si nechali Zemi postavit na objednávku, aby dělali pokusy na lidech a aby díky nim zjistili ?Základní otázku?. Na stejnou věc se snaží přijít také prezident galaxie, hodně kontroverzní mimozemšťan jménem Zaphod Beeblebrox. Tomu se podivnou shodou náhod dostane Arthur, spolu se svým přítelem Fordem a pozemskou dívkou Trilian, přímo na jeho kosmickou loď Golden Heart. Loď sama o sobě je hodně zvláštní, jelikož využívá pohon absolutní nepravděpodobnosti. Tento pohon prochází během pár sekund každým bodem v každém vesmíru, takže nikdy nevít kde a jako co se objevíte. Spolu s těmi čtyřmi lidmi (víceméně lidmi) je na lodi počítač, který disponuje tak optimistickým hlasem, že máte chuť po něm až něco hodit, dále jsou tu sténající dveře a robot, který trpí maniodepresí, Marvin. Mezi tím je Země zničena flotilou odporných byrokratických bytostí, kteří si říkají Vogoni. Na konci filmu se vše vyřeší, vogoni prohrají, každý dostane to, co chtěl a Arthur a Trilian jsou konečně spolu. Prostě happy end.

Stopařův průvodce po galaxii

To byl v krátkosti děj. Ten samozřejmě také patří mezi světlé stránky filmu, ale mnohem víc oceňuji originalitu námětu, herecké výkony a hlavně absurditu většiny filmu. Počínaje pohonem absolutní nepravděpodobnosti, přes Marvina až po Vogony, kteří by nehnuli ani prstem, aby zachránili vlastní babičku před zuřivou blátotlačkou z Traalu, dokud nedostanou žádost se třemi kopiemi, zamítnutou, znovu podanou, schválenou, ztracenou, nelezenou, zničenou a tři měsíce kompostovanou. A to nemluvíme o jejich poezii.

Dávám tedy 80%.

?42?

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007