AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

The phenomenon: Hokejisti

The phenomenon: Hokejisti

(20.4.2008 - 11:35)

Když jsem vybíral dnešní fenomén, vzpomněl jsem si co mě ovlivňovalo dříve. No a kdo z nás na základce nesbíral ?hokejisty?, že? Řeč tu samozřejmě nebude o hráčích hokeje a vlastně ani o hokeji jako takovém, nýbrž o hokejových sběratelských kartách. Když jsem vybíral dnešní fenomén, vzpomněl jsem si co mě ovlivňovalo dříve. No a kdo z nás na základce nesbíral ?hokejisty?, že?

Když na to tak zavzpomínám, bylo to skoro až šílenství. Několik lidí ze třídy se dohodlo a doneslo svojí sbírku kartiček. Potom si je vyměňovali, prodávali, kupovali. Tyto výměnné obchody ale nebyli hlavním zdrojem těchto karet. Tím byli všechny možné prodejny a trafiky, kde se dalo sehnat hned několik značek kartiček. Pamatuji si, že nejlevnější byla značka PRO-SET. Prosetky nikdo nechtěl, proto když jste si je náhodou koupili, tak vám většinou zůstali napořád. Potom tu byli značky jako Score nebo Topps, které se daly normálně vyměnit nebo prodat; prostě taková střední třída. Nejlepší byla, jestli si to dobře pamatuji, značka Pinnacle. Tyto karty byly lesklé, pozlacené a někdy tzv. pohyblivé. Může se zdát, že tento krátký výčet značek je úplně zbytečný, ale opak je pravdou. Pamatuji si, že značka byla jedno z nepsaných kritérií pro ?dobrou kartičku?.

Hokejisti

Když se nad tím zamyslím, nikdo tenkrát neuměl sbírat. Každý chtěl ty nejnovější, nejlesklejší a s těmi nejslavnějšími hráči. Není tedy divu, že v běžné sbírce běžného sběratele byl 5x Jágr, 3x Hašek a nejmíň jednou Jirka Dopita. Je to trochu paradoxní, jak se s věkem mění hodnoty. Starší sběratelé chtějí mít ty nejstarší a nejvzácnější kousky, ale dítěti stačí, že má 10 úplně nových kartiček s Mikem Modanem.

Zvláštní kategorii tvořili brankáři. Nevím, čím to bylo, ale měli daleko větší cenu, než ostatní hráči. Když se tedy sehráli všechny faktory, bylo možné vyměnit novou pohyblivou kartičku Haška za několik méně ceněných kartiček.

Ať už to bylo dobré, nebo ne, určitě mě to ovlivnilo. A myslím, že nejen mě. Byl to prostě fenomén své doby. Potom sice přišli pogy nebo kartičky s Pokémony, ale nic už nemělo takový ohlas, jako hokejisti.

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007