AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

The phenomenon: Stealth Action

The phenomenon: Stealth Action

(8.5.2008 - 15:53)

Anglické slovo stealth by se dalo přeložit jako tajný, neviditelný nebo skrytý a o to přesně jde v počítačových hrách z tohoto žánru. Zůstat skrytý a udělat dobře svoji práci. Není to zrovna nejrozšířenější druh PC her, ale pro mě je to fenomén.

Stealth ActionNa začátek si musíme upřesnit a rozdělit stealth hry. Jak jsem uvedl výše, jde o to zůstat nezjištěn. Většinou jste v roli zabijáka, zvěda, špióna a nebo prostě něčeho takového a na tom, jak dobře jste schopni skrýt svoji přítomnost, závisí další průběh hry. Hlavní kritérium, podle kterého dělíme tyto hry, je to, jestli musíte skrývat přímo svoji přítomnost, nebo pouze identitu. Do té první kategorie bych zařadil především hru Splinter Cell, kde se nacházíte v roli speciálního agenta, který ovládá speciální vychytávky, jako zabití muže jedním pohybem, plížení, slaňování nebo zacházení s elektronickými serepetičkami, kterými nedisponoval ani James Bond.
Na druhé straně se nachází série her s názvem Hitman. Tam jste víceméně nájemný vrah a kromě pár střelných zbraní a škrtící struny nemáte nic, s čím byste mohli ?machrovat?. Úspěch v této hře tedy závisí na tom, jak dobře jste schopni splynout s prostředím. K tomu máte možnost převlékat se do oblečení po svých obětech, schovávat jejich těla a zaujímat jejich pozice. Ostatní protivníci vás ale v případě neopatrného pohybu poznají a tak je třeba pohybovat se rychle, efektivně, ale nenápadně.

Tyto hry musíte buď nenávidět, nebo milovat. Většina lidí je nemá v oblibě, jelikož jsou z určitého povrchního úhlu pohledu málo akční a mohou se zdát nudné nebo zdlouhavé. Tito hráči tedy pochopitelně sáhnou po titulech, jako Quake nebo Unreal tournament, kde jen běháte s raketometem, či jiným podobným nesmyslem a kosíte vše, co vám přijde do cesty. Já se řadím do té druhé kategorie lidí. Nevím, jestli mám stealth žánr rád kvůli pocitu nadvlády, nebo jen skrytému sadismu a chladnokrevnosti. Ano, to bude ono. Hitman je prostě chladnokrevný, neomylný a v podstatě neporazitelný. Možná právě to mě na této hře přitahuje. Ta představa, že i já bych mohl být stejně precizní a mocný zabiják, bez výčitek, beze strachu. Funguje to vlastně na stejném principu, jako odedávna romány. Bílého jezdce v lesklé zbroji ale vystřídal holohlavý zabiják v saku. Hmm, evoluce.

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

Darth Du5h4N

Hezké, ale výčet ani omylem není úplný. Čekal bych alespoň zmínku o trilogii Thief, kde pohyb ve světle se prakticky rovná neúspěchu mise...


Mara99

A hráli jste třeba Chameleona,Cold War a nebo Deeth to spies???


Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007