AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

The Spaceballs

The Spaceballs

(5.4.2008 - 22:46)

Dnešní recenze je opravdu zvláštní. A to tím, že většinou dělám recenze na nové, nebo alespoň ne moc staré filmy. Tohle je výjimka! Tento kousek je totiž z 80. let. Spaceballs natočil režisér Mel Brooks, který si mimochodem zahrál také jednu z vedlejších rolí. U nás můžete film vidět pod názvem ?Spaceballs?, ?Vesmírná tělesa? nebo ?Války hvězd naruby?. (poznámka Alfíka: Spaceballs neboli hvězdné koule)

Ale o čem že vůbec je film Spaceballs? Je to parodie na Hvězdné války, konkrétně na Epizodu IV. Hlavní zápletkou je to, že imperiální a už na první pohled záporńácká rasa Spaceballs (v českých titulkách přeloženo jako Kosmíči) vyplýtvala ze své rodné planety skoro všechen dýchatelný vzduch a tak se ho snaží ukrást z planety Druidia. Chystají se proto unést dceru krále Druidie, princeznu Vespu (Daphne Zuniga). Nepočítají ale s tím, že ji zachrání už na první pohled klaďas - kapitán Lone Star (Daphne Zuniga) se svým mírně hybridním sluhou, který je na půl pes a na půl člověk, jménem Barf (u nás přeloženo jako Blít, ztvárnil ho John Candy). Takže nám to nakonec vyplivne úplný tým hlavních hrdinů. Pro rychlejší orientaci v ději si je zrekapitulujeme.

To by bylo asi všechno, co se týče hlavních hrdinů. Figurují tam ještě nějaké postavy, ale ty jsou v podstatě zbytečné. No, budeme pokračovat s rychlým přiblížením děje.

Takže:
Barbie uteče ze své vlastní svatby, Vader ji chce unést. Han a Žvejkal ji zachrání a odletí pryč. Dojde jim ale v jejich raketovém karavanu benzín a spadnou na písečnou planetu. Tam se Han a Barbie sblíží, ale 3Po jim překazí romantickou chvilku, takže zase nic. V další scéně se dostanou do rukou trpaslíkům, ti je dovedou až za jistým Mistrem Yoghurtem, ten jim spraví loď a naučí Hana používat ?sílu?. Vader je tam hledá, ale nenajde, pak unese Barbie, Han ji zachrání, děj se přesune na Hvězdu smrti, která má zde podobu Sochy svobody. Tam se chvilku vydírá, chvilku bojuje, chvilku je to trapný a chvilku o ničem. Nakonec nás čeká typický boj hlavního klaďase a hlavního záporáka. Neříkám, že souboj Vadera a Luka byl nějak strhující, ale aspoň to v reálných Star Wars mysleli vážně. Tady je to celé divné. místo klasických světelných mečů tu používají jakési prsteny síly. No, skončí to předpokaldatelně. Všichni se vrátí domů, princezna na svatbu, Lone Star ji odtamtud dostane a žijou spolu s 3Po a Blítem snad až doteď.

Spaceballs

Neříkám že je to špatný film, ale není to trochu divné? Takové pošukané? Určitě je! Těžko říct, jestli je to tehdejší úrovní smyslu pro parodii, úrovní speciálních efektů či kdoví čím. Pravdou ale je, že většina vtipů byla předpokladatelných, trapných, ohraných, divných, nebo zdlouhavých. Na druhou stranu, je tam pár vtipných hlášek a na svou dobu to mohl být docela dobrý film. Závěrečné hodnocení je tedy průměrné - 55%.

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

Váňa

Jenom bych chtěl podotknout, že Lone Stara nehrála herečka Daphne Zuniga, ale herec Bill Pullman.


Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007