AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

V for Vendetta

V for Vendetta

(20.4.2008 - 11:08)

Tento příběh, který v roce 2005 natočil režisér James McTeigue, je zasazen do jakési postapokalyptické verze blízké budoucnosti. Podíváme se v něm do Londýna. Anglie má za sebou válku proti USA a vládne jí jakýsi ?kancléř?. Je to jako byste smíchali typickou anglickou monarchii, přidali tam řád svobodných zednářů, nějakou tu sektu a celé to zabalili do jednoho velkého fašistického režimu. V tomto krutém světě je ale jedno světlo v dálce. Tím je něco jako terorista v dobrém slova smyslu, bojovník za svobodu, který si říká ?V?.

?Jediný verdikt je odplata, vendeta. V jako Vendeta.? Je velice výřečný a galantní. Je rychlý a silný. Má rád hudbu i literaturu. Škoda jen, že je tak divný. Není se ale čemu divit. Stal se totiž obětí pokusů na lidech. Jako jediný přežil výzkum v tajném vládním zařízení, kde byl testován nový virus, pomocí něhož si měl nový kancléř získat moc. Všechny ostatní virus zabil, jen Vendetu posílil. Jeho smysly a schopnosti se zdokonalili, ale přišel o všechny své vzpomínky a vlastně i o identitu. Při požáru, který zničil celé zařízení ztratil dokonce i svou tvář. Tuto postavu ztvárnil Hugo Weaving, jehož jsme mohli dříve spatřit jako Agenta Smithe v trilogii Matrix nebo ve filmech o Pánu prstenů, coby vládce elfů, Elronda. Tady by ho ale málokdo mohl poznat. V celém filmu totiž nezahlédneme ani kousek jeho kůže, natožpak obličej. Kvůli zranění nosí totiž stále masku přes obličej. V jedné scéně ho můžeme vidět, jak vylézá z hořících trosek výzkumného zařízení, ale je to z dálky, je znetvořen popáleninami a je to stejně jen počítačová animace.

V for Vendetta

Druhou hlavní postavou je mladá dívka, která přišla o své rodiče už když byla malá, Evey. Byli to političtí aktivisté a tak je režim musel zneškodnit. Vendeta se s ní setká už na začátku filmu a víceméně se neustále potkávají i nadále. To on v ní probudí její druhé já a nastartuje tak přerod ze slušné občanky na revoluce chtivou aktivistku. Zahrála si ji krásná Natalie Portmanová. Celý film končí smrtí Vendety, kancléře a všech jeho spolupracovníků a zničením budovy parlamentu. Ta měla znamenat revoluci, kterou Vendeta plánoval.

Na filmu bych ocenil především výkon Huga Weavinga, který dokázal opravdu bravurně využít svých rétorických schopností stejně dobře, jako skolit několik ozbrojených mužů během pár sekund. Stejně dobře a možná v některých okamžicích i lépe si vedla Natalie Portman. Vedlejší role byly také dobré, především se mi líbily postavy vrchního detektiva Finche (Stephen Rea) a Evina přítele, pana Deitricha (Stephen Fry). Docela dobrá hudba a trochu slabé efekty, které ale stejně nejsou moc důležité. Co bych ale ocenil především je atmosféra děje a styl hlavního hrdiny. Dlouhý plášť a černý ?Zorrovský? klobouk, na tváři maska a na opasku několik nožů. Na svých obětech nechává purpurové růže. To je prostě vrchol stylu! 80%

Váňa


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007