AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Mise Phoenix podruhé

Mise Phoenix podruhé

(30.6.2008 - 10:14)

Jak již většina z vás ví, ke konci minulého měsíce (května 2008) se podařilo přistát se sondou Phoenix americké NASA na planetě Mars. I přes vyšší hmonost sondy a tím i nemožnosti použít přistávací airbagy, se podařilo sondě díky jejímu autopilotu přistát bez potíží a přímo v prostřed vybrané oblasti zmrzlé půdy poblíž pólu planety.

Netrvalo dlouho a sonda začala fotografovat okolí a analyzovat vzorky půdy. Sonda také provedla historicky první chemický pokus, provedený mimo planetu Zemi. Z výsledku je patrné, že složení půdy na Marsu je velmi podobné složení půdy na některých částech zmrzlé půdy na Antarktidě. V půdě se vyskytují soli, které by mohly podporovat rozvoj života. Sonda také změřila, že pH půdy na Marsu se pohybuje od 8 do 9. Dále sonda odkryla svrchní část půdy a zjistila, že pod povrchem je zmrzlá půda obsahující led. Je tedy možné, že na Marsu se kdysi nacházel život nebo dokonce i nachází.

Na některé z výsledků si sice ještě nějakou chvíli počkáme, ale mise Phoenix opět odstartovala proces příprav pilotované expedice na Mars.


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007