AlphaBlog

Skrýt reklamu
Tisk z AlphaBlog.wz.cz

Voda na Marsu je!

Voda na Marsu je!

(2.8.2008 - 9:59)

Americká vesmírná sonda Phoenix potvrdila přítomnost vody na Marsu.

"Máme vodu," uvedl William Boynton z Arizonské univerzity, hlavní vědec řídící práci termálního analyzátoru vyvinutých plynů TEGA v prohlášení, které vydala americká vesmírná agentura NASA. Potvrdil tak, že vědci z NASA mají definitivní důkaz o existenci vody na Marsu.

"Již dříve jsme viděli důkazy přítomnosti ledu v pozorováních, která z oběžné dráhy provedl satelit Mars Odyssey a později v mizících kouscích (ledu) pozorovaných Phoenixem minulý měsíc. Toto je ale poprvé, co jsme se vody dotkli a ochutnali ji," dodal Boynton.

Robotické rameno sondy ve středu nabralo zmrzlý vzorek půdy z povrchu planety. V laboratorní peci pak byla půda rozmražena a přitom vznikla vodní pára, zachycená a analyzovaná přístroji, informovali vědci.

Voda je jedním z předpokladů jednoduchých forem života na planetě. Její existence v dostatečném množství je také podmínkou pro případný perspektivní cestu lidské expedice na Rudou planetu.

Voda na Marsu je!

Agentura NASA vypustila sondu do vesmíru 25. května, do cíle se Phoenix dostal o den později. Dnes oznámila, že prodlužuje plánovanou misi Phoenixu do konce září. Teď by sonda měla svou činnost zaměřit na to, zda se na Marsu mohla někdy vyvinout určitá forma života.

Zdroj: TN.cz


<< Zpět
Líbí se ti článek? Linkuj si!

Komentáře

K tomuto článku není žádný komentář.

Přidat komentář

Jméno:
Ochranný kód:
Ochranný kód - opište jej malými písmeny

Web je xHTML 1.0 Strict a CSS validní, optimální pro všechny prohlížeče, blog webu Alpha007.wz.cz, webmaster: Alpha007